ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7908084
*
nr 790 8084
Spegel
med konsol, marmorskiva, Nyrokoko, höjd: 160 + 80
Utrop:
2.000 kr
Såld:
2.800 kr
Sista tid för bud online:
måndag 12 november 2012
kl 19:15:53
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
11/11 19:03:17
1
1.500 kr
11/11 23:05:01
2
1.500 kr
11/11 23:05:20
2
1.600 kr
12/11 18:56:47
3
1.700 kr
12/11 19:00:02
2
2.400 kr
12/11 19:01:26
3
1.900 kr
12/11 19:02:42
3
2.200 kr
12/11 19:05:22
3
2.600 kr
12/11 19:08:07
2
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: konsol marmorskiva nyrokoko spegel speglar
-
6089 Golvspegel
vippbar, mässing. Bredd: 59 cm, höjd: 150 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:49
-
4151 Pelarbord
med rakspegel. Höjd: 165 ca
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:17
-
6025 Spegel
+ konsol. Höjd: 134+ 68
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:38
-
1028 Spegel
+ konsolbord, Empire. Höjd: 170+ 62, bredd: 82-84 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:32
-
6098 Spegel
1900-tal, ram i teak. Bredd: 45 cm, höjd: 97 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:38
-
6122 Spegel
1900-tal, ram i valnöt, 110x55 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:02
*
Spegel
nr 790 8084
Spegel
med konsol, marmorskiva, Nyrokoko, höjd: 160 + 80
Utrop: | 2.000 kr |
---|---|
Såld: | 2.800 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 12 november 2012 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
11/11 19:03:17 | 1 | 1.500 kr |
11/11 23:05:01 | 2 | 1.500 kr |
11/11 23:05:20 | 2 | 1.600 kr |
12/11 18:56:47 | 3 | 1.700 kr |
12/11 19:00:02 | 2 | 2.400 kr |
12/11 19:01:26 | 3 | 1.900 kr |
12/11 19:02:42 | 3 | 2.200 kr |
12/11 19:05:22 | 3 | 2.600 kr |
12/11 19:08:07 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: konsol marmorskiva nyrokoko spegel speglar
-
6089 Golvspegel
vippbar, mässing. Bredd: 59 cm, höjd: 150 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:49 -
4151 Pelarbord
med rakspegel. Höjd: 165 ca
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:17 -
6025 Spegel
+ konsol. Höjd: 134+ 68
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:38
-
1028 Spegel
+ konsolbord, Empire. Höjd: 170+ 62, bredd: 82-84 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:32 -
6098 Spegel
1900-tal, ram i teak. Bredd: 45 cm, höjd: 97 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:38 -
6122 Spegel
1900-tal, ram i valnöt, 110x55 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:02